נא להכיר – הביובית

מערכת הביוב היא מערכת תת קרקעית שתפקידה לפנות את מי השופכין מדירות מגורים, ממוסדות ציבוריים, ממפעלי תעשייה, ממרכזים מסחריים ועוד אל מכוני הטיהור של מי השופכין. מטבע הדברים במערכת הביוב מתרחשות תקלות רבות, בעיקר סתימות, וכדי לתת פתרון לתקלות הביובית נקראת אל הדגל.

הביובית היא אחד מכלי העבודה של חברת אינסטלטורים גדולה וממותגת. זוהי משאית שעליה ניצבת משאבה גדולה הפועלת בעוצמה גבוה ולצדה מכל גדול שתפקידו לאגור את מי השופכין שנשאבו.

הביובית, מלשון ביוב, משמשת את האינסטלטור לפתיחת סתימות בצנרת האינסטלציה העירונית או גם הפרטית. היא פועלת על פי אותו העיקרון שלפיו אנו פותחים סתימות בכיור או במקלחת. כאשר יש לנו סתימה בכיור אנחנו מצמידים את הפומפה אל פתח הניקוז, יוצרים מים ובעזרת טכניקת היניקה אנחנו שואבים את המים החוצה ויחד אתם נשאבים גם הגופים הזרים או בחומרים אשר גרמו לסתימה.

גם בעבודה עם הביובית אנו מצמידים צינור אשר מחובר למשאבה גדולה ועוצמתית , המשאבה שואבת את כל מי השופכין ויחד אתם את כל הגורמים שגרמו לסתימה וכך משחררת את הסתימה ומאפשרת למי השופכין לזרום ללא הפרעה.

מי זקוק לביובית?

רשויות עירוניות, קבלנים, אנשים פרטים ועוד נדרשים לשירותי הביובית בכל פעם שמתרחשת סתימה במערכת הביוב. מי השופכין מכילים גם חומרים שונים שאינם מתכלים במים. חומרים כמו מגבונים לחים, טיטולים שנזרקים אל מערכת הביוב גורמים לעתים קרובות לסתימה במערכת. גם שומנים, צמחיה רקובה ועוד גורמים לסתימה. החומרים המוצקים הנמצאים בתוך מי השופכין נצמדים אל דפנות הצנרת וגורמים לסתימה. כאשר מתרחשת סתימה במערכת, הביובית תנסה לשאוב בעוצמה את מי השופכין ויחד אתם גם את הגורמים הזרים שגרמו לסתימה. במקרה של היצמדות חומרים אל דפנות הצנרת, הביובית תזרים זרם מים בעוצמה גבוהה, זרם מים אשר ינקה ויסחף אתו את החומרים הצמודים למערכת אל מכון טיהור השופכין ויאפשר מעתה זרימה מהירה ותקינה.

כדי ליהנות ממערכת ביוב תקינה ויעילה חשוב לנקות אותה ניקוי יסודי אחת לתקופה. כאשר רוצים לנקות את מערכת הביוב, מזרימים בעזרת הביובית מים בלחץ גבוה אל תוך מערכת הביוב וכך מצליחים לנקות את כל הפסולת שהצטברה בצנרת הביוב ולמנוע סתימות במערכת.

במצבים שבהם מתרחשות הצפות במקומות נמוכים ובלתי נגישים כמו הצפה במקלטים, הצפה בפיר המעלית או הצפה בחניונים, הביובית נקראת לעזרה. באמצעות המשאבה החזקה המותקנת על המשאית הביובית אפשר לשאוב את המים ולרוקן אותם אל תוך המכל הנמצא על המשאית.

במפעלי תעשיה, בבתי חולים, בבתי מלון, בבתי אבות וגם בבתים פרטיים ישנים יש בורות ספיגה בחצר הקולטים את כל מי השופכין של המוסד. אחת לתקופה יש לרוקן את בור הספיגה כדי למנוע הצפה העלולה לגרום לריחות עזים ובלתי נעימים ולבעיות תברואתיות. כאשר רוצים לרוקן את בורות הספיגה מזמינים חברת אינסטלציה המצוידת בביובית, היא שואבת את פסולת השופכין מתוך בור הספיגה ומשנעת אותה אל מכון לטיהור שופכין.

בעונת הסתיו נוהגות הרשויות המקומיות לנקות את מערכת הביוב ולשאוב ממנה חול, עלים ולכלוכים נוספים שחדרו לתוכה בעונת הקיץ וגם בתחילת הסתיו כדי למנוע צחנה ופגיעה באיכות הסביבה. את העבודה של ניקוי מערכת הביוב העירונית מבצעת הביובית. אל המערכת מזרימים מים בלחץ גבוה אשר סוחפים אתם את כל הפסולת שהצטברה במערכת אל מכוני הטיהור ובכך מאפשרים למערכת להמשיך לפעול ביעילות ללא חשש לסתימות ולתקלות אחרות.

לסיכום, לביובית יש תפקידים שונים וחשובים בשמירה על מערכות הביוב בארץ. חברת אינסטלטורים מקצועית העוסקת בתחזוקת מערכת הביוב מצוידת בביובית ולפעמים גם במספר ביוביות.